icon clock27.09.2021
icon eye68
Події Статті

Східниця відзначила Всесвітній день туризму

Цьогорічне святкування Дня туризму у Східниці було цікавим та насиченим різними заходами. Враховуючи, що Всесвітній день туризму та День туризму в Україні у календарі святкувань співпадав із одним із 12-ти найбільших релігійних свят – Воздвиженням Чесного Животворящого Хреста – святкові заходи відбувалися у суботу та неділю.

Для мешканців та гостів курортної Східниці Всесвітній день туризму – подія справді особлива. Адже в цей день, як правило, завершується народно-пісенний фестиваль «Східницьке літо», у рамках якого відбуваються усі важливі події у житті курортного селища. Але цьогоріч організатори народно-пісенного фестивалю «Східницьке літо» вирішили поєднати закриття фестивалю із відзначенням Дня захисника України та Дня українського козацтва, які відбуватимуться 14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці у Підбужі.

Засновник та ідейний натхненник «Східницького літа» селищний голова Східниці Піляк Іван, вносячи у календар щорічних святкувань курорту Всесвітній день туриста не випадково зазначав, що туризм є однією з основних галузей життя селища-курорту, відтак цілком логічно, що Східниця буде відзначати цей день на офіційному рівні. Це сприятиме подальшій популяризації селища не лише як бальнеологічного курорту з унікальними лікувальними можливостями, але робить його одним із центрів розвитку туризму у Західному регіоні України, що має унікальні рекреаційні можливості і цікаву історію та здатен забезпечити цікаве та змістовне дозвілля прихильникам активного відпочинку.

Уже стало традицією з нагоди Дня туриста для усіх охочих глибше познайомитися з історією селища були відкриті музеї «Народного побуту», який діє при східницькій школі, та «Першовідкривача  східницьких мінеральних джерел Омеляна Стоцького», що знаходиться на території  санаторію «Карпати». В обох музейних закладах для відвідувачів були відкриті двері та проводилися безкоштовні екскурсії, під час яких відвідувачі музеїв мали можливість познайомитися із унікальною культурою та побутом східничан, як невід’ємної складової частини Бойківського краю. Окрім відвідин музеїв, в рамках святкування Міжнародного дня туризму в Східниці можна було стати учасником пішої екскурсії селищем «Історичними стежками Східниці», під час якої екскурсанти мали можливість довідатися, що згідно з легенд, сьогоднішня Східниця бере початок з поселення Золота Баня, яке отримало назву від солеварні, що тут розташовувалася здавна. Давні східничани добували з-під землі ропу, з якої виварювали сіль. У солеварнях збиралась вода, яка з часом набула золотистого відтінку через те, що в ній було чимало заліза. Така солеварня, наповнена водою, виблискувала золотом на сонці. Інша легенда розповідає, що тут видобували парафін, що теж блистів на сонці, наче золото.

Після нападів у ХІІІ ст. монгольських орд на Прикарпаття Золота Баня була спустошена. Частина мешканців втекла в ліси. Через деякий час на місці спаленого поселення почали збиратись люди, які почали сходитись на місце, де стояла спалена церква. Нове поселення почали називати Східницею.

Перша писемна згадка про Східницю датується 6 листопада 1515 року. (В документі вказано, що Станіслав Рашко від себе та від імені брата Миколая підтверджує привілей, наданий раніше своєму слузі Сидору Паневичу на заснування нового поселення на берегах річки Східниця з такою самою назвою).

Для Східниці уже стало традицією у рамках святкування Всесвітнього дня туриста та Дня туриста України проводити веломандрівку «В єдності наша сила». Вказаний велопробіг, ініціатором якого був Східницький селищний голова Іван Піляк, проводився у Східниці четвертий рік поспіль. Кожного року участь у цьому заході беруть не лише представники Східницької територіальної громади, але й велосипедисти-відпочивальники, а також прихильники велосипедного спорту із сусідніх міст – Борислава, Дрогобича, Трускавця.

Захід проводиться з метою розвитку та популяризації активного відпочинку серед населення, підвищення рівня фізичної культури і спорту, сприяння формування здорового способу життя населення.

Учасники веломандрівки мали можливість проїхалися за маршрутом Східниця – Новий Кропивник – Рибник – Довге Гірське – Урич – Східниця. Загальна протяжність маршруту становила  42 кілометри, але ці кілометри подолали буз особливих зусиль усі велосипедисти. Після завершення веломандрівки кожен її учасник був нагороджений грамотами  та спеціальними призами від Східницького селищного голови Івана Піляка.

Окремо слід зупинитися на зупинці для відпочинку велосипедистів під час велопробігу в селі Довгому Гірському чи, як її було названо у програмі веломандрівки, кава-брейк. Суть у тому, що у Довгому Гірському Асоціація гірських провідників «Ровінь» спільно із Східницькою селищною радою у День туриста проводили  окремий культурно-відпочинковий захід «Майстерка бойківської кухні», який органічно вплітався у програму відзначення Всесвітнього дня туриста у Східниці та став до певної міри окрасою святкувань.

У програмі автентичної бойківської кухні організатори свята зуміли органічно поєднати ігри, розваги, вікторини із святковим концертом за участі вокального ансамблю «Розмарія», етно-гурту «На драбині» та виконавиці українських пісень Наталії Бабух з майстер-класами із приготування та дегустації страв, презентацією книжки «Бойківська кухня», знайомством із історією та мешканцями села та цікавою екскурсією «Карпаське море», яку провів мешканець Довгого Гірського історик та дослідник Володимир Петриків.

Завершилися святкові заходи з нагоди Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні на співочому полі «Амфітеатру» великою концертною програмою від народного дому «Просвіта» та  запальним виступом українського молодіжного гурту Ніколас Карма та Нівгол Ламара.

Іван ГРИЩУК

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *