Проблема, що вирішується спільними зусиллями влади і громади

Попри воєнний стан, оголошений в Україні у зв’язку із агресією росії, чимало проблем, які хвилювали мешканців у мирний час, залишаються актуальними і сьогодні. До таких слід віднести питання збору та утилізації побутового сміття, яка стоїть зараз дуже гостро у кожній українській громаді, країні та загалом у світі.

Забруднення навколишнього природного середовища продуктами життєдіяльності людини – одна з найактуальніших проблем сучасності, від вирішення якої залежить не лише добробут, але й здоров’я не лише окремої нації, а й людства загалом. Не випадково напередодні війни, проблему сміття віднесли до таких, що загрожує національній безпеці України.

Сьогодні в Україні склалася критична ситуація довкола твердих побутових відходів, що спричинена постійним зростанням процесів їх утворення та накопичення, недосконалими практиками поводження з ними, а також зміною морфологічного складу відходів, яка відбулася впродовж останніх десятиліть.

Кількість сміття постійно зростає, а люди не приділяють належної уваги питанням цивілізованого поводження з ним. У кожному домі постійно утворюється величезна купа непотрібних матеріалів та виробів, починаючи зі старих газет, порожніх пляшок, харчових відходів, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом та поломаною побутовою технікою, які, отримуючи статус непотребу, опиняються за межами приватних територій. Вважається, що в середньому на одного жителя за рік накопичується 250 кг твердого сміття (у США – 715 кг, у Швеції – 480 кг, у Києві та інших українських міста – 300 – 320 кг). До складу твердих комунальних відходів входять: папір, картон (37%); кухонні відходи (30,6%); дерево (1,9%); шкіра і резина (0,5%); текстиль (5,4%); штучні органічні матеріали, головним чином, поліетилен (5,2%); кістки (1,1%); скло (3,7%); кераміка, камінь (0,8%) та інші (9,7%).

У середньому мешканець українського міста щодня викидає 1-2 кг побутового сміття. Підраховано: щорічно жителі України виробляють 11 млн. кубометрів побутових відходів, вони займають 260 тисяч гектарів — приблизно таку ж площу, як держава Люксембург. Україна посідає перше місце у світі за кількістю сміття на душу населення. Про це повідомив під час прес-конференції у Львові на тему «Екологічна криза,  як загроза національній безпеці України. Результати соціологічних досліджень» голова Народної екологічної партії України Андрій Свинаренко.

Кожного дня ми стикатися з відходами: вдома, на роботі, на вулиці. Добре, коли ці відходи складуються на визначених для майданчиках, звідки їх вивозять на спеціальні сміттєзвалища.

Складніше, коли побутовий непотріб опиняється на берегах чи руслах річок та потічків, полях, пасовищах, лісах та узліссях. Ці побутові відходи створюють безліч проблем як для людей, так і для навколишнього середовища. Для того, щоб у природному середовищі розкладався папір, необхідно від двох до десяти років, консервна бляшанка – понад 90 років, фільтр від сигарети – 100 років, поліетиленовий пакет – понад 200 років, пластмаса – 500 років, а скло – понад 1000 років.

Як правило, переважна більшість  людей не надають великого значення проблемі сміття, оскільки не розуміють, якої шкоди, окрім, звичайно, неприємного запаху, він може нанести. Насправді ж, ситуація критична. У складі відходів можуть перебувати отруйні легкі речовини, хімічні сполуки, важкі метали, які разом з опадами можуть потрапляти у водойми через ґрунтові води, через спалювання виділяти небезпечні важкі метали, які мають безпосередній вплив на здоров’я людини.

На сьогоднішній день саме стихійні сміттєзвалища є великою проблемою не тільки для нашої громади, а й країни в цілому, і, на жаль, кількість їх щороку зростає. Стихійні сміттєзвалища є одними із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Багато сміття мешканці сіл та селищ викидаються у русла річок, на узбіччя доріг та лісів. Навколишні посадки і ліси обросли несанкціонованими звалищами. Найбільше лихо для природи – це залишені пляшки, пакети, одноразовий посуд, які самі по собі можуть розкладатися сторіччями.

Адміністрація Східницької територіальної громади бореться зі сміттям усі роки з моменту її створення. Першим кроком на цьому шляху, за твердженням Східницького селищного голови Івана Піляка, було створення чіткої, налагодженої, а головне – зрозумілої для населення схеми збирання побутового сміття в населених пунктах усієї громади з подальшою утилізацією його на спеціалізованих сміттєвих полігонах спочатку в Стрию, а згодом – в Бориславі. Ця система цивілізованого поводження із твердими побутовими відходами на початковому етапі передбачала укладення договорів із власниками будинковолодінь на вивезення твердих побутових відходів з території населених пунктів громади на спеціалізовані полігони із запровадженням елементів сортування. Для роздільного збирання та утилізації пет-пляшки, пластмаси та металу нами по всій території громади були встановлені окремі контейнери і, відповідно, організовано окремий централізований вивіз цих відходів із території громади. Паралельно, селищною радою спільно із активістами із числа мешканців громади були організовані громадські толоки з очищення берегів річок від сміття.

Безсумнівно, – наголошує очільник Східницької громади, – те, що робиться на місцевому рівні і спрямоване на вирішення проблеми відходів, має важливе значення, проте покладатися виключно на владу не варто. Люди самі повинні зрозуміти важливість проблеми і робити все для того, щоб правильно позбавлятися від побутових відходів.

Завжди приємно, – продовжує селищний голова Східниці, –  споглядати доглянуті вулиці, прибрані узбіччя, порядок біля кожного будинку, чистий ліс. Особливо за умови, коли громада бачить своє майбутнє у подальшому розвитку рекреаційного туризму задля відпочинку, оздоровлення або лікування. І цей рекреаційний розвиток  здійснюється при безпосередньому використанні унікальних природних ресурсів та властивостей клімату нашої громади – мінеральних вод, грязі, привабливих ландшафтних та інших ресурсів. Тому, для того, щоб це стало системою – кожен житель повинен не просто постаратися, а зробити все від нього залежне задля блага свого улюбленого села чи селища і самого себе та своїх дітей зокрема – дбати про екологічну чистоту та привабливість громади.

Для цього потрібно зовсім небагато, уклавши угоду із КП «Господарник» на вивезення сміття, підтримати почин селищної ради запровадити на території Східницької територіальної громади принципи цивілізованого поводження із твердими побутовими відходами, вчасно вносити абонентську плату за вивезен ня сміття і головне – не кидати різноманітний побутовий непотріб на вулицях, по узбіччях, в лісі. Лише таким чином ми забезпечимо чистоту і порядок у громаді та зробимо наш край привабливим для туристів.

Василь ГРИЩУК

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *