Незламний борець за волю України

Сьогодні виповнюється 130 років з дня народження полковника Армії УНР, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, першого голови ОУН Євгена Коновальця.

Життя Євгена Коновальця – приклад безкомпромісної боротьби до останнього подиху. Його не зупиняли ні війни, ні полон, ні еміграція. Він до останнього подиху був вірний обраній меті.

Народився майбутній діяч у вчительській сім’ї в селі Зашків на Львівщині, де і здобув початкову та середню освіту. Вищу освіту 18-річний юнак поїхав здобувати до Університету Франца І (сучасний Львівський національний університет імені Івана Франка), де навчався на юридичному факультеті. Під час навчання пройшов повний курс історії України під керівництвом професора Михайла Грушевського.

З початком Першої світової війни 23-річний студент був мобілізований до армії Австро-Угорщини.

Восени 1917 року після втечі з полону приїхав до Києва, де почав активно займатись організацією куреня, а пізніше – Корпуса Українських Січових Стрільців. 27-річний Коновалець став найвидатнішим командиром тодішніх збройних сил України.

У 1920 році Євген Коновалець переїхав до столиці Австрії, де активно займався громадською діяльністю.

Визначною подією в історії став Конгрес представників націоналістичних організацій, який відкрився 28 січня 1929 року у Відні. Саме у столиці Австрії 3 лютого 1929 року було засновано Організацію Українських Націоналістів (ОУН), яку очолив 30-річний полковник Коновалець. Метою ОУН було проголошено захист українського етнічного населення від репресій та переслідувань з боку влади Польщі та СРСР та побудова на всій українській етнічній території незалежної держави на засадах пріоритетності інтересів українців як нації.

Цікаві факти із життя команданта:

– Коханням всього життя та дружиною стала Ольга Федак, донька Степана Федака, відомого громадського діяча, який разом із Костем Левицьким та Михайлом Грушевським був засновником Української Національно-Демократичної партії.

– Під час майже дворічного російського полону у 1915-1916 роках перебував у таборах у Чорному Яру і Царицині, де під час Лютневої революції разом із галицькими старшинами розгорнув активну пропагандистську роботу серед полонених українців. Вдруге потрапив у полон у 1919 році – до табору для полонених у Луцьку як військовий армії УНР.

– У 1920 році у Празі за його ініціативою було створено Українську Військову Організацію (УВО), яку наступного року він і очолив.

– Був талановитим дипломатом. Здійснював дипломатичну діяльність, налагоджуючи стосунки України з Литвою, Німечиною, Японією, також із міжнародною організацією Лігою Націй (сучасна ООН).

– Йосип Сталін вважав Євгена Коновальця своїм особистим ворогом: протягом 1920-х років радянськими спецслужбами було організовано декілька замахів на життя діяча. У 1933 році у Москві під особистим наглядом Сталіна був розроблений план спецоперації ліквідації Євгена Коновальця та ОУН під кодовою назвою «Ставка». Виконавцем замаху був обраний агент радянської служби зовнішньої розвідки Павло Судоплатов, який звітував особисто Сталіну про перебіг операції.

– Мав слабкість – любов до шоколаду. Московські цукерки стали причиною його смерті: 23 травня 1938 року московський агент вручив Євгену Коновальцю коробку цукерок з українським орнаментом та запискою «від друзів», яка вибухнула у нього в руках.

Поховано Євгена Коновальця на цвинтарі Кросвейк, розташований у нідерланському місті Роттердамі на лівому березі річки Ротте.. Віддаючи шану, могилу часто відвідують українці, відбуваються урочисті заходи пам’яті за участі українських дипломатів та військовиків.

Могила Євгена Коновальця на цвинтарі Кросвейк у Роттердамі

Підготувала Оксана ГРОСЬ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *