Чи вирішить Меморандум проблему водозабезпечення Східниці?

Після більш як двохтижневого «випробовування» спрагою Східницька селищна рада пішла на створення власної системи водозабезпечення курорту чистою питною водою. Першим кроком на цьому шляху стало створення комунального підприємства «Оазис Карпат». У рамках побудови власної системи водозабезпечення курорту Східницький селищний голова Іван Піляк, підписав з міським головою Борислава Ігорем Яворським Меморандум про співпрацю щодо забезпечення курорту чистою питною водою. Як пояснив очільник Східницької громади, припинення бориславським водоканалом подачі води в аномальну спеку стало основним чинником, який підштовхнув громаду до створення власної системи водозабезпечення. За твердженням Івана Піляка, після необгрунтованого припинення бориславським «Вододаром» подачі води на Східницю її брак відчуло близько 10 % мешканців Східниці, які не займаються курортним бізнесом і не подбали про альтернативні джерела водозабезпечення. Відсутність води в аномальну спеку найболячіше вдарила по незахищених мешканцях селища, які не мають на власних подвір’ях ні криниць, ні свердловин і через проблеми із здоров’ям не завжди можуть забезпечити себе водою. Це, за твердженням Івана Піляка, і стало основним чинником, який спонукав селищну раду Східниці зробити конкретні кроки для створення власної системи подачі води у селище.

Треба відзначити, що до набуття статусу центру окремої територіальної громади Східниця входила у склад Бориславської міської ради, відтак водозабезпечення курорту здійснювалося комунальним підприємством Бориславської міської ради «Вододар», основні водопостачальні об’єкти якого знаходилися за межами Борислава: водозабір у с. Рибник Дрогобицького району, а станція очистки води «Бухів» – на землях Східницької селищної ради. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи водозабір у Рибнику разом із магістральні водогонами та СОВ «Бухів» опинилися на території новоутвореної Східницької територіальної громади, а адміністрація водоканалу чи, як його тепер іменують, «Вододару» в місті Бориславі – центрі окремої Бориславської громади. Тож коли Борислав вирішив вичленувати із єдиного господарського комплексу водоканалу «діряві» східницькі мережі, продаючи громаді їхню ж воду по гуртовій ціні, Східницька селищна рада із цим погодитися не могла. Тим паче за умов, коли багато східницьких старожилів пам’ятають, що східницькі санаторії брали пайову участь у створенні нині діючої системи подачі води із Рибника до Східниці та Борислава.

Позиція селищної ради щодо врегулювання ситуації із водоканалом неодноразово озвучувалася Східницьким селищним головою Іваном Піляком. Східницька громада готова прийняти на баланс не зношені мережі, а цілісний комплекс водозабезпечення курорту водою, у який входитиме частина електропотужностей на насосній станції «Рибник», частина приміщення насосної станції «Рибник», водопровід, що забезпечує транспортування води з водозабору «Рибник» до водоочисних споруд «Бухів», частину водоочисних споруд «Бухів» та бак об’ємом 1000 куб. м, розташований на водоочисних спорудах «Бухів», що дасть змогу Східницькій територіальній громаді самостійно забезпечувати постійним якісним водопостачанням мешканців та гостей курорту чистою питною водою. Лише за таких умов Східницька селищна рада готова прийняти на баланс діряві водопроводи, які вичерпали свій ресурс та знаходяться на території селища.

Оскільки вказана пропозиція була для Борислава неприйнятною очільник Східницької громади Іван Піляк запропонував бориславському міському голові Борислава Ігорю Яворському не вичленовувати із єдиного господарського комплексу «Вододару» східницькі мережі, а підписати договір муніципального співробітництва з метою розроблення та подання на Конкурс проєктів регіонального розвитку, що проводиться в рамках Комплексної програми регіонального розвитку Львівщини на 2021 – 2025 роки, спільного проєкту, який би передбачав проведення капітального ремонту/реконструкції/заміни мережі водопроводів на території смт. Східниця, проведення робіт з благоустрою місць виконання вказаних робіт, а також встановлення/придбання насосних станцій для підкачування води.

Проте і ця пропозиція була неприйнятною для Борислава. Нагадаємо читачам, що проблема забезпечення курортного селища чистою питною водою розглядалася також на селекторній нараді під головуванням заступника голови Львівської облдержадміністрації Віталія Загайного. У ході наради представники ЛОДА наголосили, що бориславське КП «Вододар» підпадає під дію Закону України «Про природні монополії», відтак про якесь від’єднання Східниці від централізованого водопостачання у розпал курортного сезону не може бути мови.

Заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний висловив відверте здивування, що в умовах, коли уся Львівщина докладає зусиль для розвитку туристичного потенціалу області, у Бориславі вирішили поставити під загрозу курортний сезон, позбавивши Східницю централізованого водопостачання. Подібні дії, на переконання Віталія Загайного, є неприпустимими.

Голова Дрогобицької РДА Степан Кулиняк також відзначив, що припинення подачі води на Східницю може розглядатися лише, як варіант для спонукання адміністрації Східницької селищної ради до ухвалення рішення. Багаторічна практика взаємостосунків між Дрогобицьким водоканалом та Трускавецькою міською радою говорить про те, що відключити курорт від водозабезпечення не можна. Це суперечить діючим нормам українського законодавства.

Наприкінці травня з метою забезпечення безперебійного централізованого водопостачання Східниці у розпал курортного сезону голова Дрогобицької районної державної адміністрації Степан Кулиняк провів спільну нараду з головами Бориславської міської та Східницької селищної територіальних громад. Для подальшого врегулювання та вирішення проблеми було досягнуто попередньої домовленості щодо:

– необхідності розроблення проектно-кошторисної документації для заміни пошкодженої частини водогону у Східниці;

– розгляду можливості коригування тарифу на водопостачання з метою частково покриття втрат КП «Вододар» Бориславської міської ради;

– спільної роботи усіх сторін щодо фінансування ремонту проблемної частини водогону;

– проведення роботи для мінімізації втрат водопостачального підприємства, спричинених не облікованим використання води.

Проте, не зважаючи на правові норми Закону України «Про природні монополії», існування домовленостей між очільниками адміністраціями Бориславської та Східницької громад, першого липня 2021 року постачання чистої питної води 590 побутовим та 75 юридичним споживачам у Східниці бориславський «Вододар» таки припинив. У тридцятиградусну спеку відомий український курорт «Східниця» залишився без централізованого водопостачання. На сторінці КП «Вододар» у соціальній мережі Facebook зазначено, що подачу води у Східницю та Борислав припинено у зв’язку з необхідністю чистки питних озер на водозаборі у Рибнику. Водозабори почистили, а воду до Східниці так і не подали. Відомий український курорт вимушений був жити без централізованого водопостачання.

Підписаний Меморандум є черговою спробою врегулювати непрості водяні взаємовідносини між Бориславом та Східницею. Суть у тому, що часті зриви поставок води спонукали власників східницьких відпочинкових закладів шукати альтернативу ненадійному партнеру. Хтось купив «водовозку» і довозить воду із східницького локального водозабору, хтось пробурив свердловину чи викопав криницю, а дехто просто запаси води для технічних потреб відпочинкового закладу поповнює із річки. Такий підхід спричинився до того, що на курорті різко зменшилося споживання води. Річні непродуктивні втрати бориславського «Вододару» в Східниці, за висловом міського голови Ігоря Яворського, складають більше 8 млн. грн. За твердженням водоканалу, це в основному втрати від несанкціонованого забору води, яким, , грішать більшість споживачів Східниці.

Східницький селищний голова Іван Піляк категорично не погоджується із подібними звинуваченнями. На переконання очільника громади, щоб звинувачувати людей у крадіжках води із мережі, потрібно мати вагомі докази. Ніхто у селищі не може під’єднатися до водогону, не отримавши технічних умов на це у «Вододарі». Саме це підприємство визначає місце врізки у загальний водогін та місце встановлення водомірного приладу, а також правильність його експлуатації та своєчасність оплати за спожиту воду. Якщо в цьому ланцюжку, щось відбувається не так, як це передбачено нормами водоспоживання, то відповідальність лягає не на плечі споживача, а таки відповідати за це повинен постачальник, за яким, окрім водопостачання, закріплено ще й функції контролю. Відтак перекладати власні прорахунки у діяльності підприємства на плечі споживачів, звинувачуючи їх у крадіжках, по меншій мірі, неетично.

Згідно підписаного очільниками Бориславської та Східницької громад меморандуму сторони вживають всіх необхідних заходів для забезпечення надання послуг з водопостачання для споживачів смт. Східниця.

Бориславська міська рада бере на себе зобов’язання у період з 17 по 20 липня 2021 року провести перевірку готовності водопровідних мереж шляхом подачі води (опресовка мереж) абонентам на території  смт. Східниця, а після виконання Східницькою селищною радою всіх зобов’язань, визначених цим Меморандумом, подавати воду оптовому споживачу в кількостях, визначених Договором на постачання води.

Східницька селищна рада згідно Меморандуму бере на себе зобов’язання до 20 липня 2021 року прийняти всі необхідні рішення та розпорядчі документи щодо визначення суб’єкта господарування як оптового споживача, приймання на баланс водопровідних мереж та укладення Договору на постачання води. До зобов’язань Cхідниці належить також – визначення представника для підписання акту фіксації показників лічильника на ВОС «Бухів» в період з 17 по 18 липня 2021 року та відшкодування до 28 липня 2021 року КП «Вододар» витрат, пов’язаних перевіркою водопровідних мереж до подачі води згідно виставленого рахунку.

Підписаний на рівні голів двох територіальних громад Меморандум міський голова Борислава Ігор Яворський назвав першим, але дуже важливим кроком для відновлення водопостачання Східниці.

На жаль, оптимізм Бориславського міського голови поділяють не всі східничани. Відновлення водопостачання курорту, як і створення при Східницькій селищній раді окремого підприємства, що куплятиме у «Вододару» воду за оптовими цінами не вирішує проблеми стабільного водозабезпечення курорту чистою питною водою. Комунальне підприємство Бориславської міської ради має серйозні борги перед енергетиками. Станом на квітень бориславський водоканал мав борг перед ПАТ «Львівобленерго» більше двох мільйонів гривень. Відтак ніхто не гарантує, що водозабір у Рибнику, як це було неодноразово, може бути відключений через борги перед енергетиками. Виникає запитання, яку воду продаватиме у мережу  східничанам новоутворене селищною радою підприємство, якщо ПАТ «Львівобленерго» відключить водозабір у Рибнику від електроенергії?! У Долині Івано-Франківської області, для прикладу, 13 липня 2021 року енергетики відключили водозабір від подачі електроенергії, коли борг сягнув цифри 2,5 млн. грн.

Наразі Східницька селищна рада робить усі необхідні кроки, щоб відновити централізоване водопостачання курорту. Чи буде воно безперебійним, покаже час. Адже, окрім забезпечення курорту водою, що вирішується у нагальному порядку, Бориславу та Східниці доведеться врегулювати чимало питань, пов’язаних із використанням об’єктів КП  «Вододар», що знаходяться на території Східницької територіальної громади.

Євген ЖУРКОВСЬКИЙ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *