Велика субота: що не можна робити у переддень Великодня

Вели́кою або Страсною суботою називають субота страсного тижня, присвячену спогаду про перебування Ісуса Христа у гробі і Зішестя Його у відхлань («до пекел», але не в пекло у його нинішньому розумінні) для рятування душ померлих, а також приготуванню до Великодніх торжеств, що святкуються в ніч із суботи на неділю.

На заутрені Великої Суботи плащаниця обноситься навколо храму, підноситься до відкритих царських воріт і повертається на «гробницю» посередині храму. Літургія у цей день буває пізніше, ніж звичайно, і з’єднується з вечірнею. На службі читаються п’ятнадцять паремій, що оповідають про старозаповітні пророцтва про спасіння людей хресною смертю Спасителя.

Великий піст завершується у Велику суботу, 30 квітня. Він тривав 48 днів, і за цей час у віруючих був час подумати над своїм життям, згадати діяння Ісуса Христа, коли він знаходиться на землі, і підготуватися до Великодня.

Якщо приготування ще не закінчені, то тепер саме час, щоб завершити всі підготовчі справи.

Велику суботу в народі називають Тихою суботою, так як в цей день не прийнято веселитися і розважатися, варто утриматися і від різних сварок. Великим гріхом вважають в цей день лихослів’я і лайку, тому потрібно стежити за своєю мовою. Ще одна назва Великої суботи — Крашальна п’ятниця — говорить про те, що пора братися за підготовку крашанок на Великдень. А ось продукти, які готують для святкового столу, істи ще не можна. Ті, хто дотримується Великого посту, їдять сирі овочі і фрукти, хліб і п’ють воду. Господині готують паски, якщо вони не пекли їх заздалегідь.

Суботнім вечором віруючі, залишаючи вдома на столах «мале» частування, збираються в церквах і соборах на вечірню службу, в 12 ночі починається хресний хід, після якого служба триває. Прийшовши додому, віруючі куштують паски і лягають спати. І тільки пізно недільного ранку починається справжнє свято.

Підготувала Оксана Грось

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *