У Бориславі встановлять пам’ятник Йоганові Зегу

У місті нафтовиків спорудять пам’ятник першовідкривачу нафтової та нафтопереробної промисловості Йогану Зегу. Про це повідомляє відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради.

Комісія з визначення кращої концептуальної пропозиції спорудження пам’ятника Йогану Зегу у м. Бориславі одноголосно було підтримано проект № 042021-3. Автором ідеї є львівський скульптор – Роман Кикта.  Обрано варіант сидячої фігури винахідника, що тримає гасову лампу. На другому етапі конкурсу автори відібраних проєктів представили готові моделі пам’ятників та проєкти із візуалізацією об’єкту.  Протягом тижня всі бажаючі мали змогу оглянути міні-скульптури в приміщенні Бориславської міської ради. Наступним етапом буде підписання договору з переможцем, після чого він приступить до виконання робіт.

Спорудження пам’ятника Йоганові Зегу в м. Бориславі буде здійснюватися в рамках  проекту «Нафтова колиска Європи: забута історія Польщі і України» за Програмою Транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020″. Паралельно у м. Сянок (Республіка Польща) буде споруджено пам’ятник Ігнасію Лукашевичу – польському фармацевту вірменського походження, якого вважають основоположником нафтопереробної галузі Польщі.

Довідково:

Ян (Йоган) Зег – львівський фармацевт, аптекар, піонер (винахідник) промислової нафтопереробки в Україні (Галичині) та світі. Ян Зег народився 2 вересня 1817 року в м. Ланьцуті, у Західній Галичині Коронної землі Королівство Галичини та Володимирії Австро-Угорської імперії (сучасна Польща), в родині Йогана та Христини. Похрещений був місцевим римо-католицьким парохом. Батько його був аптекарем, а родина, можливо, була німецького або угорського походження.

Навчався Ян Зег у Дрогобицькій та Самбірській гімназії.

Із 1848 року Ян Зег почав працювати у львівській аптеці Міколяша «Під золотою зіркою», яка на той час була найбільшою у Галичині. Власник аптеки Петро Міколяш у 1852 році створює при аптеці хіміко-фармацевтичну лабораторію, закуповує у дрогобицького підприємця Абрагама Шрайнера, колишнього бориславця, центнер бориславського недосконалого дистиляту гірської нафти з дуже неприємним запахом. Він доручає Йогану Зегу здійснити дистиляцію (ректифікацію) цього продукту до ступеня так званого «Oleum petrae album», що доставлявся в аптеки з Італії і звичайно називався скельна олія (Petreoleum). Після довгих тижнів лабораторних експериментів Ян Зег успішно виконує поставлене завдання — здійснює дистиляцію та очищення нафтової ропи на окремі фракції. Для очищення нафти Ян Зег використав концентровану сірчану кислоту та содовий розчин.

У 1854 року на виставці у Мюнхені Йогана Зега було нагороджено похвальною грамотою за досконалий дистилят нафти. У грамоті вказувалося: «Ян Зег, магістр фармації і власник привілею у Львові — Австрія: похвальне визнання за повну дистиляцію скельної олії».

Бориславський період

21 серпня 1875 року Зег одержав концесію на створення в Бориславі аптеки на вул. Панській (сучасна вул. Шевченка, 12), яку відкрив у березні 1876 року з назвою «Зірка». Він вдруге одружується, з Марією (третя сестра з Облочинських), з якою у них було двоє дочок, і до останніх своїх днів був власником аптеки у Бориславі. Зег та його родина була в дружніх стосунках з письменником Стефаном Ковалівим. Дружина та дочка Зега були хресними матерями двох дітей С. Коваліва.

Після короткочасної хвороби він помирає 25 січня 1897 року у Бориславі, і похований на колишньому старому цвинтарі, що на розі сучасних вулиць Володимира Великого і Героїв ОУН-УПА. Конкретне місце поховання наразі невідоме.

Власниками аптеки після смерті Зега були: дочка Зега та її чоловік, Алєксандр Хоміньскі, у 1920-1930 роках — Артур Ротенберґ.

Василь ПОКОТИЛО

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *