Сьогодні Християни східного обряду святкують Чистий четвер

Великий або Чистий четвер є першим з трьох днів, які в християнстві називають «Велике тридення». Цього дня Ісус Христос в знак покори омив ноги своїм учням та встановив Таїнство Євхаристії на Таємній Вечері. Також цього дня Ісус молився у Гетсиманському саду, був зраджений Юдою Іскаріотом, заарештований первосвящениками і посаджений в темницю.

На п’ятий день після входу Господнього в Єрусалим, тобто в четвер ученики запитали Христа: «Де хочеш, щоб ми приготували Тобі їсти паску?» (Мф. 26: 17). Ісус Христос відповів їм: «Підіть до міста, і зустрінеться вам чоловік, який нестиме глек води, підіть за ним, і куди він увійде, скажіть господареві дому того, що Учитель каже: Де світлиця, в якій Я споживатиму паску з Моїми учениками? І він покаже вам велику, прибрану і готову горницю; там приготуйте нам» (Мк. 14: 13-15). Сказавши це, Христос послав двох учеників Своїх Петра й Іоана. Вони пішли, і все відбулося так, як сказав їм Христос, і приготували паску.

Ввечері Христос із дванадцятьма своїми учениками прийшов у приготоване місце. Зняв із Себе верхній одяг, обв’язався рушником, налив в умивальницю води, і почав омивати ноги ученикам. Вони обурювалися та відмовлялися. Господь, закінчивши справу, сказав: «Ви називаєте Мене Учителем і Господом, і добре кажете, бо Я Той і є. Отже, якщо Я, Господь і Учитель, умив вам ноги, то і ви повинні вмивати ноги один одному. Бо Я дав вам приклад, щоб і ви робили так само, як Я зробив вам» (Ін. 13, 13-15). Цим прикладом Господь засвідчив не лише Свою любов до учеників Своїх, але й навчив їх смирення, тобто не вважати за приниження для себе служити будь-кому, незалежно від будь-яких обставин і умов, як-от соціальний статус, матеріальне багатство, освіта тощо.

Центральною подією вечора стало встановлення Таїнства Святого Причастя. Тому й називається вона Тайною Вечерею. Ісус Христос, узявши хліб, благословив його, розламав на частини і, даючи ученикам, сказав: «Прийміть, споживайте – це є Тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів». Потім узяв чашу з виноградним вином, благословив і, подаючи ученикам, промовив: «Пийте з неї всі, це є Кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів». Ці слова означають, що у вигляді хліба й вина Спаситель подав те саме Тіло Своє і ту саму Кров, які на другий день після цього Він віддав на страждання і смерть за наші гріхи. Як хліб і вино стали Тілом і Кров’ю Господа, це таємниця, незбагненна навіть для ангелів, тому називається таїнством. Причастивши апостолів, Господь дав заповідь завжди здійснювати це таїнство, чинити на спомин про Нього. Спогадом про це таїнство є Божественна Літургія.

Чистий Четвер – це останній четвер перед Великоднем, коли віруючі згадують важливі події з життя Христа. У цей день вшановується Таємна вечеря, обмивання Ісусом ніг Його учнів, молитва Христа в Гефсиманському саду і зрада його учня Юди.

З Чистого четверга і до самого Великодня в храмах згадують земні страждання Христа перед його розп’яттям. У церкві відбувається читання 12 Страсних Євангелій, де йдеться про страждання Ісуса перед стратою. У цей день кожен віруючий повинен залишити свої тривоги і гріховні помисли, щоб зустріти свято з чистою душею.

З цього дня і до Великодня в церкві згадують земні страждання Ісуса перед його стратою. На наступний день в Страсну п’ятницю сумують про смерть Христа. У Чистий четвер дуже важливо залишити позаду гріховні думки і помисли, духовно очиститися перед майбутніми святами.

Традиції та обряди на Чистий четвер

Чистому четвергу присвячені очисні обряди. У Таємну вечерю Ісус омив ноги своїх учнів. Звідси пішла традиції купань на чистий Четвер. Скупатися потрібно рано вранці до сходу сонця, а в воду для вмивання бажано покласти щось срібне. Вважається, що після купання людина буде здоровою і красивою, її тривоги і втома підуть, забудеться душевний біль.

У цей день також варто відвідати церковну службу і покаятися у своїх гріхах. У храмі також причащаються, запалюють свічки і приносять їх додому. Вдома в Чистий четвер проводять прибирання, наводять лад у хліві та саду, прикрашають оселю до Великодня. Воду після прибирання виливають за будинком. День вважається сприятливим для стрижки та оновлення гардеробу.

Господині печуть паски і фарбують яйця, готують святкові страви в Чистий четвер. Якщо паски вийдуть пишними і красивими, то і весь рік буде вдалим. У ніч на чистий Четвер готували “четвергову сіль”. Звичайну сіль загортали в ганчірочку і залишали в печі, потім товкли і просівали. 

Прикмети на Чистий четвер

  • Не можна що-небудь позичати і віддавати з дому в цей день – можна віддати свій достаток і спокій.
  • Якщо перерахувати всі гроші в будинку три рази – сім’я буде в достатку в цьому році.
  • Хороша сонячна погода в Чистий четвер віщує, що залишок весни буде теплим. Якщо день дощовий – до самого літа буде дощити.
  • Якщо в цей день підібрати гроші з землі – щастя вони не принесуть.
  • У воду, якою миють підлоги, кладуть монети, щоб в будинку водилися гроші.

Підготувала Оксана ГРОСЬ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *