Юрій Скурчанський: Суспільні побоювання перед вакцинацією від COVID-19 є необґрунтовано перебільшеними та невиправданими

Ще пів року тому питання роботи медичної галузі новоутвореної Східницької територіальної громади було одним із найболючіших. Східниця до набуття статусу адміністративного центру окремої територіальної громади знаходилася у підпорядкуванні Бориславської міської ради, відтак у структурі селищної ради не було відділів та управлінь, які б володіли досвідом надання медичних та соціальних послуг населенню. Управлінську адміністративну структуру новоутвореної громади довелося творити з нуля. Якщо з освітою, культурою та наданням соціальних послуг населенню у новоутвореній Східницькій територіальній громаді вдалося дати раду, то питання організації роботи медичної галузі стало причиною соціального вибуху, який завершився пікетуванням сесії Східницької селищної ради.

Східницький селищний голова Іван Піляк із розумінням ставиться до подій піврічної давності, що пов’язані із створенням двох комунальних неприбуткових підприємств та стали причиною пікетування селищної ради у середині березня.

За висловом очільника громади, з позиції сьогоднішнього дня все виглядає просто і зрозуміло. Однак пів року тому, усе було складніше, адже необхідно знайти єдиноправильне рішення, яке б дозволило запрацювати медичну галузь Східницької громади у новій якості. І таке компромісне рішення вдалося напрацювати, за що Східницький селищний голова Іван Піляк щиро вдячний депутатському корпусу новоутвореної громади. Попри існуючі розбіжності, депутатським фракціям ВО «Батьківщина» та «Свобода», «Голосу», «Слуг народу», «Європейської Солідарності» та «Самопомочі» Східницької селищної ради вдалося напрацювати рішення, які дали можливість східницьким «первинці» і «вторинці» отримати ліцензії Міністерства охорони здоров’я України на надання медичної допомоги населенню, а КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» уже в серпні зуміло налагодити співпрацю із Національною службою здоров’я України та отримало пакети. Про перші результати роботи медиків східницької «первинки» із надання медичної допомоги та імунізації населення від COVID-19 ми повели мову із директором КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» Юрієм Скурчанським:

Пане Юрію, з часу отримання ліцензії Міністерства охорони здоров’я України на провадження господарської діяльності та пакетів НСЗУ з надання первинної медичної допомоги населенню Східницької територіальної громади пройшло декілька місяців. Чи не могли б Ви розповісти, як сьогодні виглядає КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради», скільки медпрацівників працює у структурі підприємства, які пакети воно отримало від Національної служби здоров’я України?

Виглядає «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» сьогодні не гірше, ніж попередня медична структура. Працівники КНП активно освоюють нові правила і технології співпраці з НСЗУ, при цьому не зменшуючи, а часом і значно підвищуючи рівень та якість надання медичної допомоги мешканцям Східницької територіальної громади. Адже зараз не має технічних перешкод як для діагностування і лікування захворювань на місці, так і для співпраці з діагностично-лікувальними закладами за межами нашої ОТГ.  Медпрацівників у структурі підприємства – 18. Маємо у штаті підприємства ще 5 осіб обслуговуючого персоналу. Загалом поки що на підприємстві працює 23 людини. Зрозуміло, що в міру збільшення об’єму співпраці з НСЗУ – буде збільшуватись кількість працівників нашого КНП, як медичних, так і немедичних.  КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» ліцензію отримало в другій половині липня 2021 року. В першій половині серпня 2021 року КНП отримало від НСЗУ перший пакет на первинну медичну допомогу. Тоді ж ми подали в НСЗУ заявку на другий пакет з вакцинації від ковіду і в другій половині вересня отримали підтвердження від НСЗУ про підписання цього пакету.

Загальновідомо, що розділення медичної галузі на первинну та вторинну ланки у Східницькій територіальній громаді викликало неоднозначну реакцію. Чи можете Ви з позиції часу оцінити, наскільки виправданим був цей поділ. Чи вдалося Вам за декілька місяців роботи знайти порозуміння та переукласти договори із населенням громади, яка до створення КНП Східницької селищної ради отримувала первинну медичну допомогу із трьох центрів – Борислава, Дрогобича та Турки. Яка доля чекає амбулаторію сімейної медицини КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава», що обслуговувала до створення власного КНП мешканців Східниці?

Як раніше, так і зараз вважаю поділ медичної галузі ОТГ на первинну та вторинну ланки цілком виправданим і логічним. Час підтвердив правильність рішення, яке було ухвалене депутатським корпусом Східницької селищної ради. Адже первинка працює, громадяни ОТГ не залишились без медичного забезпечення. А вторинка має можливість переформатуватись і призвичаїтись до умов роботи з НСЗУ. Поряд з цим серйозно зміцнивши свою матеріально-технічну базу, провівши відповідні ремонти, налагодивши найбільш ефективні механізми роботи як з точки зору економічної і облікової складової, так і з боку медичного сегменту обслуговування мешканців. В нашому КНП  декларації із населенням  громади переукладаються. Це, звичайно, не швидкий процес, але він іде стабільно в законодавчо визначеному напрямку. Щодо подальшої долі амбулаторії сімейної медицини КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава», що обслуговувала до створення власного КНП мешканців Східниці – думаю, що ця амбулаторія має право існувати.  Наскільки мені відомо, її працівники добросовісно і якісно виконують свої обов’язки. Відтак її роботу на теренах Східниці сприймаю як фактор позитивної і доброчесної конкуренції двох медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу населенню курортного селища.

Сьогодні питанням номер один є вакцинація населення проти COVID-19. Знаю, що Вами особисто та медиками КНП при підтримці Східницької селищної ради активно проводиться роз’яснювальна робота щодо необхідності вакцинування. Чи вдалося Вам отримати очікуваний ефект від профілактично-роз’яснювальної роботи у трудових колективах та населення громади. Який процент мешканців громади станом на сьогоднішній день отримало щеплення від COVID-19?

Ефект від профілактично-роз’яснювальної роботи щодо вакцинації від ковіду у трудових колективах та населення громади буде видно через 5-7 місяців, хоча вважаю що не це є першочерговим завданням медиків нашого КНП. Першочерговим завданням медиків нашого КНП  вважаю створити умови для якісного і максимально широкого доступу громадян до вакцинування від ковіду, що нам, на мою думку, і вдалося.  Станом на 1 жовтня 2021 року силами двох бригад вакциновано більше як 1500 мешканців Східницької територіальної громади, а це близько 20% населення , яке підлягає вакцинації.

Надання медичної допомоги населенню не обмежується «первинкою». Хворі потребують консультацій вузькопрофільних спеціалістів та лікування під їх наглядом. Як вирішуєте проблеми лікування пацієнті у таких ситуаціях? Наскільки ймовірно, що Підбузька лікарня стане базою для надання спеціалізованої медичної допомоги мешканцям Східницької територіальної громади?

Хворі, які  потребують консультацій вузькопрофільних спеціалістів та лікування під їх наглядом, отримують електронні скерування і вибирають собі місце лікування за власним вибором на всю ширину своєї географічної фантазії, – починаючи з найближчого Борислава і без обмежень по всій Україні. Звичайно, що більшість мешканців обирають Борислав, Дрогобич, Львів, нерідко Івано-Франківськ. 

Підбузька лікарня ніколи не стане базою спеціалізованої (третинного рівня) медичної допомоги мешканцям Східницької територіальної громади, оскільки в цьому не має потреби.  Але я твердо переконаний і маю на це всі підстави, що Підбузька лікарня в дуже недалекому майбутньому стане повноцінним і якісним медичним закладом для надання  мешканцям нашої ОТГ медичної допомоги вторинного рівня.

Українське суспільство завмерло в «очікуванні» третьої хвилі наступу COVID-у, штам якого змінився і став ще більш агресивним. Ситуація ускладнюється ще й тим, що серед значного числа вакцинованих є чимало людей, які купили сертифікат про вакцинацію чи пройшли, так звану, вакцинацію у повітря, яка з кожним днем набуває все більшої популярності. Як лікар із багаторічним практичним стажем роботи, що скажете з цього приводу людям, які вирішили випробовувати власну долю? Наскільки виправданими є суспільні побоювання перед вакцинацією від COVIDу?

Я думаю, що розмови про людей, які купили сертифікат вакцинації чи пройшли, так звану, вакцинацію у повітря, яка нібито з кожним днем набуває все більшої популярності, – це більше розмови,  аніж реальний  факт. Можливо, в нашому житті десь і трапляються подібні речі, але мені про таке не відомо. Як лікарю, мені шкода таких людей, оскільки вони не тільки зневажливо ставляться до свого майбутнього, а й піддають невиправданому ризику здоров’я своїх рідних і близьких. Поряд з цим, ці люди також створюють підстави для майбутньої  необ’єктивної дискредитації вакцинальної кампанії, адже у випадку їх захворювання, чи, не дай Боже, смерті, буде  вважатися що вакцинована людина захворіла і не одужала, зменшуючи авторитет тої чи іншої вакцини. Я б не радив такого робити, краще просто не вакцинуватись і жити звичайним життям.  Раптом Вам вдасться не потрапити в 2-ох відсоткову летальну статистику. Було б добре, якщо б пацієнти, що заперечують ефективність протиковідної вакцинації, мали можливість поспілкуватися з людьми, які мали важкий перебіг хвороби та одужали після штучної вентиляції легень (просто їх дуже мало) і спробували зрозуміти пережиті цими пацієнтами життєві складнощі. А тоді задумались, чи такого майбутнього я хочу себе та своїх рідних і близьких. Суспільні побоювання перед вакцинацією від COVIDу є необґрунтовано перебільшеними та невиправданими. Вакцинація врятувала людство від багатьох небезпечних хвороб. Тому альтернативи, окрім як імунізуватися, у протистоянні із COVID-ом не бачу. Чим швидше українське суспільство зрозуміє це, тим скоріше ми позбавимося загроз, які несе для нас захворювання на COVID-19. Хай щастить.

Розмовляв Петро МАГУР, для Leopolis.news

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *