Іван ПІЛЯК: «Рішення Дрогобицької районної ради щодо штатного розпису 5-ої районної лікарні не є тим документом, яким повинна керуватися Східницька селищна рада»

Минулого тижня відбулася V сесія Дрогобицької районної ради VIІI демократичного скликання. У порядку денному сесії розглядалося питання затвердження нового штатного розпису 5-ої районної лікарні. Проте, як зазначає адміністратор сторінки «Совість Підбужа» у соціальній мережі Фейсбук, цього не сталося. Новий штатний розпис Дрогобицької районної лікарні не затверджено, відповідно питання подальшої долі Підбузької районної лікарні залишається невирішеним. Ще два місяці тому  працівників Підбузької лікарні попередили, що вони будуть вивільнені у зв’язку із реорганізацією діяльності медичного закладу. Проте депутати районної ради не підтримали «зміни в штатному розписі», відтак питання подальшої діяльності Дрогобицької районної лікарні та її структурних підрозділів у Грушові, Підбужі та Новому Кропивнику залишається відкритим, адже майно цих лікувальних закладів згідно закону про децентралізацію уже передано новоствореним громадам і з 1 липня 2021 року там повинні запрацювати Комунальні неприбуткові підприємства новостворених громад, які за логікою речей мають надавати увесь комплекс медичних послуг населенню. Але районна рада новий штатний розпис не затвердила, а у той же час ухвалила несподіване рішення про переведення всіх працівників, які станом на 1 січня 2021 року працювали у лікарнях Підбужа та Нового Кропивника, в КНП Східницької територіальної громади.

Щоб зрозуміти логіку рішення Дрогобицької районної ради та його правові наслідки для працівників медичних закладів Підбужа і Нового Кропивника та новоутвореної Східницької територіальної громади, ми вирішили поспілкуватися із її очільником – Східницьким селищним головою Іваном Піляком:

– Пане голово, з 1 липня КНП Східницької селищної ради починають обслуговувати мешканців громади. Хотілося б почути Вашу думку, щодо рішення Дрогобицької районної ради щодо штатного розпису 5-ої лікарні та переведення працівників структуриних підрозділів районної лікарні у Підбужі та Новому Кропивнику в штат новостворених КНП Східниці?

– Мене більше цікавить питання, чому районна рада не виходить із засновників лікарні? Дрогобицька районна рада є засновником 5-ої районної лікарні і, як мінімум, її перший крок мав би бути – вихід із засновників підприємства. Згідно нормативно-правових актів, на які вони спираються, це комунальне підприємство районної ради переходить у підпорядкування Дрогобицької міської ради, а його структурні підрозділи у Підбужі, Новому Кропивнику та Грушові передаються, відповідно, Східницькій та Меденицькій територіальним громадам. Логіка дій говорить про те, що перед тим, як щось передати, найперше треба вийти із засновників. Що таке передати? Згідно законодавства майно, яке знаходиться на території громади, переходить у власність цієї громади. Так говорить закон. А що маємо на практиці? Борислав, для прикладу, не віддає у власність Східницької територіальної громади лікарню, яка знаходиться у Східниці, а виставляє її на продаж, мотивуючи, що це майно належить Бориславській громаді.

Але ж, наскільки мені відомо, Ви уже прийняли у власність Східницької громади майно лікарень у Підбужі та Новому Кропивнику?

– На нас тиснули – заберіть майно Підбузької лікарні, і ми його забрали, бо лікарня знаходилася на території Східницької громади. Але мова йде про 5-ту районну лікарню, до якої ми не є дотичними. Засновниками 5-ої районної лікарні є Дрогобицька районна рада, яка повинна вийти із засновників, а лікувальний заклад відповідно до закону про децентралізацію передати у підпорядкування Дрогобицької територіальної громади. Райрада тим часом чомусь із засновників не виходить,а тисне на Східницю – переводить у штат новостворених КНП працівників 5-ої районної лікарні, яка має перейти у підпорядкування Дрогобицької територіальної громади. У них порушення на порушенні. Виглядає на те, що замість того, щоб виконувати вимоги закону про децентралізацію, вони кидаються з боку в бік. Я не розумію, для чого їм це?

Це Ви натякаєте, що Дрогобицька районна рада, ухвалюючи рішення про переведення працівників 5-ої районної лікарні до КНП Східниці перевищила свої повноваження?

– Я не натякаю, а говорю про це відверто. Судіть самі. Є 5-а районна лікарня, яка знаходиться в Дрогобичі. Є люди, які влаштовані в 5-й лікарні. Є також майно цієї лікарні, яке знаходиться на території Східницької громади в Підбужі. Згідно вимог чинного законодавства Східницька селищна рада виконала всі зобов’язання, які перед нею поставила держава, – взяла на баланс це майно, створила КНП «первинки» та «вторинки», які, відповідно, до власного штатного розпису починають створювати свої структури. Медики, які сьогодні працюють у лікарнях Підбужа та Нового Кропивника, входять у структуру 5-ої районної лікарні, відтак жодного стосунку до КНП Східницької селищної ради не мають. Тобто людина, яка сьогодні працює у структурі 5-ої районної лікарні, повинна там написати заяву, розрахуватися, отримати усі вихідні допомоги, виплата яких передбачена трудовим законодавством під час звільнення, і лише після цього вона може звернутися до КНП Східдницької селищної ради з питанням прийому на роботу. У випадку, якщо ця людина влаштовує медичний заклад за освітньо-кваліфікаціним рівнем, то адміністрація КНП приймає її на роботу, попередньо повідомивши про це службу зайнятості та фіскальні органи. Цей механізм прийому на роботу виписаний нормативно-правовими актами, і з 1 липня 2021 року процедура прийому в КНП Східницької селищної ради буде відбуватися не інакше, як у порядку визначеному державою.

А як же рішення сесії Дрогобицької районної ради?

– Рішення сесії Дрогобицької районної ради щодо штатного розпису 5-ої районної лікарні жодного стосунку до діяльності східницьких КНП не має. Якщо б районні депутати прийняли рішення про оптимізацію штатного розпису 5-ої районної лікарні, то тільки від моменту ухвалення вказаного рішення у адміністрації лікарні виникли б законні підстави попереджувати працівників про вивільнення у зв’язку із змінами у штатному розписі. І для цього також необхідна згода профспілки. Така процедура вивільнення у часовому розрізі триває близько трьох місяців. Наскільки мені відомо, лікарні людей повідомляли про майбутнє вивільнення, не маючи на це законних підстав. Порушуючи трудове законодавство. Я не зрозумію, для чого депутатами приймається якесь чисто популістичне рішення. Замість дого, щоб на законних підставах повідомити людям про майбутнє вивільнення, упрядкувати штат та підготувати лікувальний заклад до роботи в нових умовах, вони відкладають процедуру реорганізції діяльності 5-ої лікарні на невідомий термін.

То усі ці повідомлення, які отримували медики у Підбужі та Новому Кропивнику, незаконні?

– Підставою для повідомлення про майбутнє вивільнення має бути документ. Таким документом в данному випадку є штатний розпис. Зараз у штатному розписі районної лікарні, як було 300 чоловік, так і залишилося. Підстав попереджувати їх про майбутн вивільнення немає також. Я не розумію, хто і для чого готував на сесію подібне рішення. Невже в районні раді немає кваліфікованих юристів? Чому подібне рішення приймалося наприкінці червня. Чому у січні 2021 року депутати не хотіли передати працівників лікарні до Підбужа чи, для прикладу, у Грушів. Це ж таке просте, гарне вольове рішення: раз – і перевести. Але не переводили, бо усі на той момент чітко розуміли, що бюджет на 2021 рік був прийнятий. Вони почали говорити про вивільнення 5 січня, а Східницька селищна рада не могла розглядати ніяких штатних розписів, бо вона не мала бюджетних призначень. Бюджетні призначення з’являються через пів року. Тобто 1 липня, після уточнення бюджету, ми будемо розуміти, на яку цифру виходимо з утриманням Підбузької лікарні. А районна рада, яка брала на себе ці зобов’язання ще у квітні, то тепер вона могла б цих людей скорочувати. Але, виходячи із ухваленого рішення, вони знову не взяли на себе зобов’язання упорядкувати штат 5-ої лікарні. А навпаки – почали ухвалювати якісь незрозумілі рішення, які роблять людей заручниками цієї не цілком зрозумілої ситуації. Ми до людей, які працюють у 5-тій районній лікарні, не маємо жодного стосунку – ні морального, ні фінансового. Селищна рада створила нове КНП і рухається своїм виміреним кроком до створення лікарні нового формату в Підбужі.

– Але ж лікарні без працівників не буває. Чи матимуть можливість колишні працівники районної лікарні працевлаштуватися у КНП Східницької громади?

– Позиція Східницької селищної ради дуже чітка, Працівник, який працював у районній лікарні, щоб влаштуватися на вакантне місце в КНП Східницької громади, повинен мати у трудовій книжці запис, що він звільнений з попереднього місця праці. Це значить, що районна лікарня повинна розрахуватися з таким процівником повністю, виплативши йому згідно з українським трудовим законодавством усі вихідні виплати, передбачені при вивільненні працівника. Тільки за таких умов працівник може бути працевлаштований у КНП Східницької селищної ради. Якщо такого запису не буде, адміністрація КНП просто не розглядатиме можливість працевлаштування медиків, які не розрахувалися із попереднього місця праці.

– У такому випадку виникає запитання: а як же бути із рішенням сесії Дрогобицької районної ради про переведення усіх працівників у КНП Східниці, які станом на 1.01.2021 року були у штаті Підбузької та Новокропивницької лікарень?

– Не розумію, що і у який спосіб района рада вирішила передати чи переводити до Східниці. А може наступним рішенням районні депутати передадуть Східниці якийсь прибутковий завод чи селянську спілку, яка знаходиться на території району. Якщо відверто, то якоїсь логіки у рішенні районної ради я не бачу. Це відвертий правовий нігілізм, замішаний на бажанні сподобатися виборцеві. Про відповідальність депутатів за ухваленне рішення говорити взагалі не доводиться. Ми зустрічалися із головним лікарем районної лікарні, який нам говорив, що тридцять працівників у Підбузький лікарні буде скорочено, бо вони там є зайвими. Під час таких зустрічей головний лікар Дрогобицької районної лікарні Володимир Валюх неодноразово наголошував , що 5-а районна лікарня до цього готова. Під це скорочення закумулювано кошти, а решту питань ми мали вирішувати самі. За нашим баченням після вивільнення 30 прицівників у лікарні Підбужа залишалося 69 чоловік, із яких 50 – 55 переходило працювати у КНП Східницької селищної ради. Разом з тим ми десь погоджувалися, що до числа цих людей необхідно доплюсувати ще 10 – 15 чоловік, яких в силу життєвих обставин доведеться залишити в штаті КНП – комусь залишилося допрацювати рік до пенсії, хто не може залишитися без роботи через сімейні обставини. Ми розуміли цю ситуацію і готові були брати цих людей на роботу. Інші вимушені були б йти на біржу. Проте і тут обумовлювали, якщо лікарня отримає пакети НСЗУ і з’явится можливість, ми готові цих працівників прийняти назад у штат лікарні. Обставини такі, що треба шукати вихід із ситуації. Такими були домовленості. А що зробила района рада з людьми на сесії?! Район передає Східницькій селищній раді те, що за логікою речей мав би передати Дрогобицькій міській раді. Вони порушують закон. У рішенні сесії про Дрогобич взагалі мова не йде. Районні депутати щось невідомо кому, якій громаді передають, хоч територіально підприємство знаходиться у м. Дрогобичі. Районна рада, маючи конкретні домовленості із керівництвом 5-ої лікарні та Східницькою селищною радою, чомусь не дотримується цих домовленостей, а робить все навпаки. На перший погляд, усі задоволені ухваленим рішенням. Районні депутати виступають у ролі захисників людей, а адміністрація ради виразником інтересів невеликих громад. Але це тільки на перший погляд. Бо ніхто нікого не передавав. Насправді все набагато гірше, як було. Правових підстав для вивільнення незайнятих людей, немає. Відповідно, доля працівників залишилася невизначеною. Виглядає на те, що більшість із них залишиться без гарантованих державою виплат, які передбачені державою при вивільненні працівників. Вважаю, що района рада повелася з людьми жорстоко.

– Чи можете хоча б орієнтовно назвати цифри вихідних виплат, які б мали отримати люди?

– На сьогоднішній день ніде не було оприлюднено цифри фактичної заборгованості перед працівниками Підбузької та Новокропивницької лікарень за невикористані відпустки, по вилатах матеріальної допомоги та оздоровчих. Беручи до уваги, як була поставлена робота при передачі майна, я думаю, що цифру реальної заборгованості перед людьми у Підбузькій лікарні не назве ніхто. Ви уявляєте, що відбувалося при передачі? Обладнання та матеріали, які селищна рада не прийняла на баланс, приїхала забирати величезна фура. Не можу зрозуміти, нащо було нагромаджувати у Піддбузькій лікарні  стільки нікому непотрібної фізично і морально застарілої апаратури? Я, до прикладу, досі не збагну, чому роками в лікарні не списувалися старі простирадла? Складається враження, що ми маємо кричущий факт бездіяльності, непрофесіоналізму та правового нігілізмому депутатів районної ради.

– Чи не закрадалася у Вас думка, що отой хаос навколо лікарні у Підбужі з якоюсь метою твориться свідомо?

– Думаю, для цього у державі є відповідні служби, які мали би аналізувати подібні ситуації та робити відповідні висновки. Про ситуацію, що складається навколо Підбузької лікарні було повідомлено Львівську обласну раду та адміністрацію. Але на сьогоднішній день відповіді на своє звернення ми так і не отримали. Зі свого боку Східницька селищна рада робить усе, щоб зберегти рівень надання медичної допомоги мешканцям громади та уникнути акцій громадської непокори з боку мешканців. Водночас хочу зауважити, що складається доволі цікава ситуація: якщо на початках райрадою проводилися якісь наради, то після того, коли селищна рада показала реальний стан справ у Підбузькій та Новокропивницькій лікарнях, ніхто нічого не говорить. Це при тому, що питання подальшої долі Підбузької районної лікарні з кожним днем набуває все більшої актуальності.

– Думаю, Ви погодитеся, що людей не стільки цікавить, хто що зробив, як сама суть проблеми. Тому дозволю собі поставити питання руба: буде працювати лікарня у Підбужі чи не буде?

– Буде! Ми уже місяць чекаємо на ліцензію. Я чітко розумію, що ми не отримаємо ніяких пакетів на «вторинку», як і те, що ніколи не будемо годувати в лікарні людей на 4 грн в добу. Якщо ми беремося за цю роботу, значить змінюємо формат. Людина повинна бути нагодована. А не просто називатися, що ми є лікарня. І тому говорю: в такому форматі, як це було досі, лікарні в Підбужі більше не буде. Буде чітко визначено, що є що. Як тільки східницька «первинка» отримає пакети і перейде на фінансування НСЗУ, нам це розв’язує руки, щоб починати рухатися вперед із «вторинкою». Але давайте не забувати, що нам треба дизель-генератор купити. Давайте розуміти, що рентгенапарат в лікарні працює до першого ремонту, бо він настільки застарів, що запчастин до нього знайти не реально. Потрібно шукати шляхи, щоб купити новий. Я вже не говорю про інше дрібне устаткування, а зупинився лише на двох основних моментах, які дають право на створення «вторинки». Ми чітко усвідомлюємо, що до 1 січня 2022 року це все доведеться утримувати з бюджету Східницької селищної ради і готові цей медичний заклад громади фінансувати. Так, ми думаємо і знайшли шляхи, як оптимізувати діяльність лікарні. Тому я ще раз наголошую: ніхто нічого не збирається закривати. Питання стоїть у переформатуванні лікарні. Часи, коли йшли гроші і ніхто нічого не рахував, минулися. Пятій районній лікарні уже суттєво обрізали фінансування. У Трускавці, для прикладу, окремі відділення не отримують зарплату, а працівників повідомили, що підуть на місяць у відпустки за власний рахунок, бо НСЗУ не оцінило їхню роботу. Прийшов час визнати, що не всі лікарі навчені належним чином обліковувати свою роботу. А це доведеться робити. Ще три роки тому уся діяльність медичних установ повинна була бути комп’ютеризована, а лікарі належним чином звітувати перед НСЗУ, але вони до цього часу не навчені це робити. Для прикладу, із 140 прийомів, система прийняла тільки 14. Лікарський прийом коштує 50 гривень. Множимо 14 на 50 – виходить 700 грн. Це лікарський заробіток за місяць. Ми визначили напрямок і потрохи рухаємося до визначеної мети. Тому чужих боргів на себе брати не будемо. Ми не ховаємося від людей і чесно говоримо районній раді: довели лікарні до існуючого стану, майте честь свою відповідальність не перекладати на плечі інших.

– А що буде із рішенням Дрогобицької районної ради?

– Це не є рішення, яким повинна керуватися Східницька селищна рада. Це чистої води популізм, який не має під собою ніякого законного підгрунтя. Сесія районної ради ухвалила рішення, яке влаштовувало всіх. Депутатам не треба оптимізовувати штат, когось скорочувати, брати на себе відповідальність. Люди також тішаться і вважають, що депутати зберегли їм місце праці, бо перевели до Східниці. Ніхто не думає про законність вказаного рішення, як і про те, що насправді 110 чоловік залишилися у стані невідомості. Люди не знають – отримають гроші чи не отримають. Я думаю, ейфорія дуже скоро закінчиться і люди дадуть оцінку цьому популістичному рішенню, яким донедавна усі захоплювалися. Після першого липня усе приховане почне вилазити назовні. У районній лікарні почне творитися хаос: якщо частина працівників напише заяви і просто піде без будь-яких вихідних виплат, то тій другій частині, яка мала бути скорочена, але залишилася на роботі, так чи інакше доведеться платити заробітну плату. Ніхто зараз не говорить, що ліцензія та підписані договори залишаються в Дрогобичі. А лікувальна установа у Підбужі залишається повністю оголена – без ліцензії, без договорів. І говорити людям, які залишилися у штаті, що ви нічого не робили, якось не випадає. Ми мали уже подібну ситуацію з обладнанням, коли не прийняли більше 40 % устаткування на баланс Східницької селищної ради. Це ніяк не позначалося на роботі лікарні у Підбужі, бо основне устаткування було у 5-ій лікарні в Дрогобичі, за рахунок якої і покривалися усі ті речі, про які ми зараз говоримо. Популісти були завжди. Вони взяли верх в Дрогобицькій районній раді під час затвердження штатного розпису 5-ої лікарні. Проте радіти вони будуть не довго. Мене цікавить, як вони будуть дивитися в очі людям, коли ті перестануть отримувати заробітну плату, а потім залишаться без гарантованих державою виплат при звільненні. У трудовій книжці цих людей немає запису ні про Східницю, ні про КНП селищної ради. Усі вони прийняті на роботу в лікарню Дрогобицької райнної ради, на плечах якої і лежить вся відповідальність перед ними. Невизначена ситуація на Дрогобиччині існує не тільки із медициною. Районна рада належним чином не розрахувалася з працівниками освіти та культури. Через невиплату заробітної плати люди почали звертатися в суди. У січні створили раду, взяли двох заступників, бо територія району стала більшою, а з людьми не розрахувалися. За логікою речей 1 січня 2021 року треба було визначитися із функціями районної ради і, виходячи із цього, прийняти рішення про вивільнення працівників. Для чого, для прикладу, у Дрогобицькому районі сьогодні тримають відділ освіти,коли навчальні установи передані територіальним громадам. Що робить відділ освіти районної ради? Які функції виконує методичний кабінет при ньому? Там працюють люди, які мають отримувати заробітну плату. Думаю із тих 900 млн. грн, виділених для подібних потреб, перекрити ці речі буде складно.

– Даруйте за нетактовність, але я хотів би уточнити, на що може розраховувати громада після 1 липня, коли лікарня у Підбужі стане базою для роботи КНП. Яким Ви бачите цей медичний заклад у найближчому майбутньому?

– Ми лікарню зробимо трохи кращою, ніж вона була до цього. Принаймні так плануємо. Звісно при підтримці людей. Для цього усі люди, які мешкають у Підбужі та навколишніх селах, повинні укласти угоди не із медиками Дрогобича чи Борислава, а із лікарями, які працюють у КНП Східницької селищної ради. Ніхто не заперечує права людей укладати угоди із тим сімейним лікарем, якого вони краще знають і довіряють. Проте якщо вони хочуть отримувати вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу у своїй лікарні в Підбужі, то договір треба укладати не будь з ким, а із своїм лікарем. Мушу відзначити, що у селах Турківського району, що увійшли у склад Східницької громади, подібних проблем немає. Лікарня працює. Лікар має 400 пацієнтів у Ластівці, яких буде обслуговувати до закінчення року. Із січня 2022 року мешканці Ластівки та Головського перейдуть на обслуговування в КНП Східницької селищної ради. Якщо людям буде зручніше, щоб їх надалі обслуговувала Турківська лікарня, то ніхто нічого міняти не буде. Східницька селищна рада завжди готова піти назустріч людям і допомогти при потребі відремонтувати той же ФАП чи поліклініку в Ластівках чи Головському. Ми не вправі обмежувати себе тільки Підбужем, бо у громаді є ще Новий і Старий Кропивники, Бистриця, Довге та Рибник. Там також живуть люди, які мають сім’ї та потребують уваги. Депутати Східницької селищної ради повинні враховувати цей факт, адже рада формувалася за партійними списками, що не дає їм права надавати комусь перевагу при вирішенні важливих питань життя громади. У питаннях медицини ми йдемо у руслі домовленостей, яких було досягнуто із Дрогобицькою районною радою. Районна рада мала привести до порядку штатний розпис 5-ої лікарні, ми мали створити КНП, взяти людей на роботу, подати документи на отримання ліцензії і розійтися. Ми за ліцензією «пішли», створили КНП, призначили директорів, на найближчій сесії виділимо кошти для утримання лікарні. Ми рухаємося згідно вектора, який був напрацьований на засіданнях районної ради і не звертаємо з цього шляху, бо якщо ми підемо шляхом районної ради, то внесемо повний хаос і сум’ятицю. Нехай районна рада розбирається зі своїми питаннями , а ми з 1 липня 2021 року починаємо працювати в нових умовах у новому напрямку.

Розмову записав Петро МАГУР

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *