icon clock02.08.2021
icon eye105
Події Релігія

Сьогодні християни східного обряду відзначають день пророка Іллі

Традиційно, цей день вважається найбільш дощовим днем року та днем пам’яті одного з найважливіших пророків Старого Заповіту – пророка Іллі.

День пам’яті пророка Іллі завжди припадає на 2 серпня. Він вважається покровителем воїнів. Чому і що треба знати про святого?

Образ пророка Іллі представлений грізним старцем, який роз’їжджає на вогняній колісниці по небу і нещадно вражає грішників громом і блискавкою.

Однак цей святий завжди щедрий до праведників. Саме він ретельно стежить за виконанням людських і божих законів. Перша церква, побудована на Русі, була присвячена Святому Іллі.

Майбутній пророк з’явився на світ у місті Фесвії за 9 століть до народження Ісуса Христа. Його батькові у момент народження Іллі було видіння, в якому янголи небесні сповивали і годували малюка вогнем. Це бачення стало пророчим – дитина виросла і стала світочем віри.

За життя пророка в царстві Ізраїльському правив Ахава, дружина якого нав’язувала людям культ Астарти і Ваала. Ілля намагався поставити царя на правильний шлях і робив чимало чудес. Але нічого не діяло, той навіть не злякався наближення трирічної посухи і голоду, які віщував пророк.

Після трьох років голоду Ілля знову намагався напоумити ізраїльтян. На горі Кармель він зробив жертовник Богу. Поливши дрова водою, пророк почав молитися. З неба зійшов стрімкий вогонь і вразив не тільки жертву і дрова, але й каміння з водою. Скоро почалася злива, яка наситила висушену землю. Уражені побаченим ізраїльтяни покаялися і знову почали прославляти істинного Бога.

Християни і юдеї вважають, що пророка узяли живим на Небо. Його учень Єлисей бачив, як святий вознісся на Небо у вогняній колісниці.

За церковними переказами, пророк Ілля буде предтечею Страшного другого пришестя Христа на землю і, взявши під час проповіді тілесну смерть, вже не тільки як пророк, але і як мученик, удостоїться в лику святих ще більшої честі й слави від Бога.

Традиції святкування

Святкувати день пам’яті пророка почали у Візантії у ІХ-Х столітті н. е. Люди влаштовували вистави та бенкети.

Фактично, Ілля прийшов на зміну громовержцеві Перуну, адже володів тими ж можливостями. Його так само шанували, йому молилися перед боєм.

Саме тому День Іллі став святом воїнів, зокрема авіаторів і десантників, а грізний Пророк Ілля – вартовим небес.

У слов’ян було прийнято 2 серпня поминати полеглих у бою воїнів, приносити жертви, освячувати зброю, проводити ритуальні битви.

Заборони на Іллі

У цей день суворо забороняється купатися, бо Ілля катається по небу, і від швидкої їзди один кінь опускає у воду підкову, після чого вода стає холодною.

Також не можна нічого робити. Якщо возити або складати сіно – пророк Ілля спалить його.

Худобу не можна виганяти на пасовище – загризуть вовки. І навіть якщо вдасться уникнути небезпечної зустрічі з хижаками, розгніваний пророк може наслати на худобу пастуха блискавку.

Вражає Ілля своїми стрілами і нечисту силу. Рятуючись, злі духи перетворюється в звірів – кішок, собак, зайців, лисиць, тому тварин цього дня додому не пускають.

Прикмети на Іллі

Оскільки Ілля вважається володарем гроз і злив, багато прикмет цього дня пов’язані з опадами. Дощ передвіщає багатий урожай, а посуха – пожежі.

Дощова вода, зібрана 2 серпня, має особливі властивості. Вона змиває усі хвороби та захищає від пристріту і чаклунства.

Приказки та прикмети на Іллі 2 серпня

1. Цілий день сонячно — на недорід.
2. Минув Ілля — чекай гнилля.
3. На Іллю з’являться хмари зранку — наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з’являться в обід — добре вродять середні посіви, хмари з’являться надвечір — добре вродять пізні посіви.
4. Тільки до Іллі добрі рої, а по Іллі повісь роя на гіллі.
5. До Іллі зробити сіно — наче пуд меду в нього вкласти.
6. До Іллі сіно й під кущем сушать, а після Іллі й на кущі не сохне.
7. З Ілліна дня ніч довга, а вода холодна.
8. Ілля на полі копи лічить.
9. До Іллі хмари ходять за вітром, а з Іллі — проти вітру.
10. На Іллі до обіду літо, а після обіду осінь.
11. На Іллі новий хліб на столі.
12. Як прийде Ілля, то наробить у полі гнилля.

Підготовлено за матеріалами  відкритих джерел

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *