І знову «Східницьке літо» скликає гостей

Цієї неділі, 20 червня, українці відзначали велике християнське свято Пресвятої Трійці. Це свято пов’язане з Днем народження Церкви, початком нового часу, коли Дух Святий зійшов на апостолів на п’ятдесятий день після Пасхи. Він благословив їх нести в світ силу Христової віри й істини. Це свято – духовного очищення, морального відродження, яке нагадує усім нам про сходження Святого Духа на апостолів.

Наші далекі пращури у цей день відзначали початок літа. Його традиційно ще називають Зеленими святами, тому що храми та оселі напередодні свят «маять» свіжою зеленню – гілочками липи, клену, що символізує оновлення світу, розквіт життєвих сил. Люди вірять, що із запахом свіжого листя у кожну оселю, в кожну хатину прийде святе тепло, злагода, добробут, достаток, любов та родинний затишок.

Для мешканців курортної Східниці свято Пресвятої Трійці – по-справжньому особливе. Після перерви у зв’язку з пандемією коронавірусу у курортному селищі Східниця знову стартував народно-пісенний фестиваль «Східницьке літо». Заснований за ініціативи Східницького селищного голови Івана Піляка культурно-мистецький захід зумів стати своєрідною візитівкою курорту. «Східницьке літо» триває впродовж всього літнього відпочинкового сезону і приваблює до себе увагу не менш, як життєдайні джерела східницьких мінеральних вод разом із по-казковому багатою природою Карпат. І у цьому не слід вбачати чогось дивного, адже програма фестивалю доволі різноманітна і враховує естетичні смаки глядачів різної вікової категорії.  

Варто зазначити, що цього року «Східницьке літо» святкує свій десятий день народження. За словами селищного голови та головного ідейного натхненника фестивалю Івана Піляка, ювілейне «Східницьке літо» стане по-справжньому унікальним і неповторним. По-перше, фестиваль розширює свою географію. Адже тепер частиною «Східницького літа» стануть храмові свята у селах, що увійшли до складу Східницької ОТГ. По-друге, головний організатор фестивалю – Східницька селищна рада підготувала  багато цікавих сюрпризів для постійних і нових гостей фестивального дійства. Які саме це будуть сюрпризи пан Іван мені не розповів. Вирішив зберігати інтригу.

Тож ювілейне «Східницьке літо» розпочалось святковою літургією у храмах територіальної громади. А дальше в межах першого дня фестивалю відбулася важлива для курортного селища ділова подія: селищний голова Іван Піляк у стінах селищної ради мав зустріч із провідним хірургом Міжнародної клініки пластичної хірургії «Інтерпласт» Нурі Аламуті із Німеччини. На початку діалогу, пан Нурі Аламуті зазначив, що Міжнародної клініки пластичної хірургії «Інтерпласт» багато років надає весь спектр реконструктивних операцій із корекції вроджених та набутих дефектів зовнішності, а також ліквідації видимих наслідків вогнепальний поранень та термічних травм. Клініка володіє багатим досвідом благочинної співпраці із багатьма країнами в тому числі з Україною.

Під час ділових перемовин (крайній зліва – доктор Нурі Аламуті)

Також німецький пластичний хірург під час перемовин наголосив, що Інтерпласт уже має досвід проведення виїзних операційних сесій на благочинній основі в Україні, проте вони, як правило, проводяться в обласних центрах і не є доступними для мешканців провінційних міст, а тим паче невеликих українських сіл. Тому пан Нурі приїхав до України із благочинною місією для налагодження такої співпраці.

Східницький селищний голова Іван Піляк (справа), керуючий справами виконкому Роман Майстрик (зліва) та німецький пластичний хірург Нурі Аламуті

– Після двох днів перебування в Україні – наголосив німецький хірург – я думаю, що наступного разу я приїду до Східниці для підписання конкретної угоди про співпрацю. Наразі мова йде про спільну благочинну діяльність у галузі пластичної хірургії, проте це не виключає можливостей поширення українсько-німецького співробітництва на інші галузі. Україна для Німеччини, на жаль, залишається маловідомою країною із величезним потенціалом, який потрібно використовувати.

Східницька громада, – відзначив Східницький селищний голова Іван Піляк, – рада будь-яким контактам із представниками ділових кіл та громад із країн Європейського союзу. Кожен контакт із представниками громад Європейського Союзу – це серйозний стимул для розвитку як самої громади, так і кожної окремої особистості, адже кожен контакт з іноземцями стимулює наших людей до вивчення мови, культури та історії інших народів, дає змогу почерпнути щось цікаве з практики їхнього життя та спробувати це імплементувати у життя селища. Зараз, очевидно, спробуємо налагодити співпрацю із клінікою пластичної хірургії із Німеччини. І хоч після перших ділових перемовин, – наголошує очільник Східницької громади, – ми лише окреслили основні напрямки для налагодження співпраці, перспективи, які відкриває співпраця із Інтерпластом у галузі медицини, поза всяким сумнівом, це новий досвід і нові можливості. Співпраця із Міжнародною клінікою пластичної хірургії дозволить потребуючим мешканцям громади отримати безкоштовно якісну медичну послугу у галузі реконструктивної хірургії у виконанні авторитетних німецьких пластичних хірургів.

А дальше відбулась ще одна приємна подія для мальовничого курортного селища, особливо для любителів активного відпочинку: відкриття спортивного майданчика біля селищної школи. За доброю християнською традицією захід розпочався зі чину освячення, що його провели настоятелі східницьких храмів. Після слів божого благословення до усіх присутніх звернувся селищний голова Іван Піляк. У своїй промові він висловив переконання, що новий футбольний майданчик разом з невеличким майданчиком для занять вуличними видами спорту «Воркаут» стане однією з тих речей, якими пишатиметься Східниця та сприятиме популяризації активного способу життя серед молоді. Також селищний голова зазначив, що новий стадіон повністю збудовано за кошти Східницької селищної ради, а обійшлось таке будівництво у значну суму: 2 млн. 170 тис. грн. Однак пан Іван упевнений, що це була гідна інвестиція. Адже як усім нам відомо, діти – наше майбутнє, тож діюча влада має створити всі умови для їхнього гідного розвитку.

До слова, маленьким східничам та їхнім батькам, з якими мені вдалось поспілкуватися, стадіон справді сподобався. Люди кажуть тут усе зроблено як у Європі, далеко не кожен обласний центр може похвалитись таким красивим стадіоном.

Відразу після урочистої процедури відкриття на новому стадіоні відбувся перший матч: ним стала товариська гра між командами «Апарату управління» та «Збірною депутатів» Східницької територіальної громади. Футбольне дербі завершилося перемогою команди «Апарату управління» з рахунком 4:2. Варто зазначити, що капітан команди «Апарату управління» Іван Піляк забив два голи.

На цьому приємні події першого етапу «Східницького літа 2021» не закінчились. Адже у пункті екстреної медичної допомоги відбулось освячення нового автомобіля швидкої медичної допомоги. Нагадаємо, нещодавно Львівський обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф отримав 57 нових автомобілів швидкої допомоги: 34 – стандартні швидкі на базі автомобілів Citroen i Renault Master та 23 реанімобілі. За повідомленням Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, 12 машин Центр закупив за кошти НСЗУ через «ковідний» пакет, 45 автомобілів – це поставка МОЗ.

На переконання селищного голови Івана Піляка, для Східницької ТГ – це дуже цінний подарунок. Адже немає вищої цінності аніж людське життя і здоров’я. Тож завдяки новому автомобілю екстреної медичної допомоги східницьким медикам вдасться врятувати життя далеко не одній людині.

А справжньою родзинкою першого дня ювілейного фестивалю «Східницьке літо» став святковий концерт, який за старою доброю традицією відбувся на співочому полі амфітеатру. Варто зазначити, що початок цього концерту був доволі «екстремальним» через сильний дощ, що почався несподівано. І хоч негода настала усіх зненацька, та вона не зіпсувала святкового настрою ані гостям свята, ані артистам, ані організаторам фестивалю. І як тільки на небі з’явились промені сонця зі сцени «Східницького літа» знову залунала музика.

І ось настає тишина. З вітальним словом і благословенням звернувся до усіх присутніх на святкуванні настоятель храму Святих Апостолів Петра і Павла отець Василь Штокало.

 – У цей світлий День Святий дух зійшов до апостолів, благословив їх нести в світ силу Христової віри й істини. Сходження Духу Святого на апостолів є Днем становлення Християнської Церкви, початком нового часу. Тож у цей святковий день бажаю вам віри у Триєдиного Бога, наполегливості у праці, достатку, добра і щоб Дух Святий надихав всіх вас на добрі справи, наповнював серця любов’ю до ближніх, дарував кожному бажання виконувати Божу волю, а Господь нехай дасть вам щастя в житті, успіхів у справі та благодать у душі, –  сказав отець Василь.

Традиційно на концерті з нагоди святкування свята Пресвятої Трійці проникливим вітальним словом виступив і сам селищний голова Іван Піляк. Він подякував всім причетним до створення цього фестивалю та побажав гарно провести час усім відвідувачам свята:

 – Впродовж цих десяти років ми здійснюємо важливі цілі нашого фестивалю:  популяризація нашого курорту, нашої пісні та культури. Кожного року нові і нові молоді таланти відкриваються на сцені нашого співочого поля. І дай Боже щоб так було і надалі. Будемо сподіватися, що старт «Східницького літа» стане для Східницької громади добрим початком цьогорічного відпочинкового сезону та привабить до Східниці нових відпочивальників і туристів, які за час карантинних обмежень добряче скучили за чистим гірським повітрям та життєдайною водою, – зазначив очільник Східницької громади.

Під час невеличкого діалогу з кореспондентом народного часопису «Нафтовик Борислава», пан Іван порівняв фестиваль «Східницьке літо» з малою дитиною, яка з кожним роком росте, розвивається і рухається вперед, міняючи стереотипи східничан та гостей курортного селища. Адже, фестиваль щороку вражає своїм різноманіттям та колоритністю. Тут сучасність тісно переплітається з традиціями.

І з цими словами не можливо не погодитись, бо ж «Східницьке літо» – це один із тих рідкісних фестивалів, де артисти-початківці можуть виступити на одній сцені зі справжніми професіоналами. Власне виступи талановитих східничан, самодіяльних артистів НД «Просвіта»: Оксани Цибулько, Вікторії Жереб, Романа Леха, Анни Польової, Надії Крончко, Богдана Петровича, Галини Федьків, Анастасії Жереб, Ілони Пронів, Наталії Жереб та Ореста Гавака спричинили справжній фурор.

А завершив концертну програму зірка української естради Василь Мельникович, більш відомий в народі як гуцул-хуліган.

А завершився перший день ювілейного «Східницького літа» традиційно – дискотекою для молоді, яка тривала аж до рана.

Ось таким запальним ф екстремальним, але від того не позбавлений народно-поетичного змісту, сповненого справжньої карпатської магії, був початок «Східницького літа».

Ольга МЕЛЬКО

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *