Голови новостворених громад Львівщини знайомилися із досвідом Східниці

У рамках програми «Маршрути успіхів» до Східницької селищної ради завітали представники Львівського регіонального відділення Асоціації міст України, Всеукраїнської Асоціації органів місцевого самоврядування та голови територіальних громад (члени Асоціації) Львівщини задля обміну досвідом та обговорення питань щодо розвитку територіальних громад.

В ході обговорення презентаційного відеоролика, який коментував під час перегляду керуючий спавами Роман Майстрик, голова Східницької громади Іван Піляк поділився із колегами – керівниками територіальних громад Львівської області – здобутками Східницької громади за останні роки, а також розповів про проблемні питання, які однаково гостро турбують сьогодні усіх керівників новоутворених громад та окреслив можливі шляхи їх вирішення.

Голови територіальних громад Львівщини біля будівлі селищної ради

Успішний розвиток та усі досягнення Східниці, – зазначив очільник Східницької територіальної громади Іван Піляк, – базуються на поєднанні зусиль людей та селищної ради навколо бажання показати унікальність природних багатств, якими володіє східницька земля, дала той результат, яким нині може пишатися Східниця. До популяризації курорту, який за роки української незалежності у буквальному розумінні слова з’явився в Українських Карпатах, долучилися усі – починаючи від східничан, які опановують «ази» науки за шкільною партою, і закінчуючи уродженцями селища, які давно виїхали із Східниці, але не порвали із нею зв’язків, і, займаючи високе суспільне становище, вважають обов’язком сприяти розвитку своєї малої батьківщини.

Виконавчий директор ЛРВ Асоціації міст України Василь Абаімов (зліва) та Східницький селищний голова Іван Піляк

Селищній раді вдалося переконати мешканців, що майбутнє курорту залежить від них самих, від об’ємів та обсягів сплачених до бюджету податків, кошти яких будуть прозоро та відкрито спрямовуватися на вирішення проблем Східниці, а головне – від особистого ставлення кожного мешканця до всього, що відбувається у селищі. Зміни відбувалися поступово. Починали із здавалося б незначних, але дуже потрібних речей – ремонту доріг, облаштування тротуарів, освітлення, благоустрою території. Знаходили стимули, які дозволили залучити до цього процесу всіх мешканців. Для прикладу, у Східниці під патронатом селищного голови було започатковано щорічний конкурс на кращу садибу. За умовами конкурсу участь у ньому беруть мешканці селища, які не отримують доходу від відпочинкового бізнесу, але роблять усе, щоб їхнє подвір’я виглядало чисто та привабливо. І це спрацювало. Сьогодні у практику селищного життя успішно впровадили стимул для комунальників у вигляді конкурсу на кращого двірника. Переможця конкурсу також за результатами голосування визначають самі мешканці.

Значним поштовхом для розвитку курорту в останні роки стала транскордонна співпраця східничан із територіальними громадами країн Європейського Союзу. Сьогодні курортне селище тісно співпрацює із громадами м. Перемишля, гмін Соліна та Юзефова над Віслою із Республіки Польща, Ауценського краю Латвійської Республіки, литовського міста Акме та українською громадою комуни Бистрий із повіту Марамуреш на Мармарощині (Румунія).

– Поступово, – зазначив під час презентації досвіду успішного розвитку очільник Східницької громади, – від вирішення незначних та малозатратних проблем курорту, селище перейшло до вирішення глобальних проблем, що потребують значних капіталовкладень. Це будівництво моста по вул. І. Франка та вирішення проблеми каналізування. Для каналізування Східниці вдалося виграти європейський грант у рамках програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020». Інвестиція європейських коштів в каналізування курортного селища матиме, поза всяким сумнівом, позитивний вплив на навколишнє середовище та сприятиме збереженню природоохоронних територій Східниці. Дещо раніше на грантові кошти Європейського Союзу нам вдалося звести літній амфітеатр, який став культурним центром громади.

Знайомство із літнім амфітеатром

Зараз зазначив Східницький селищний голова ми працюємо над відновлення унікального господарського об’єкту в с. Зубриця – водяної пилорами та млина. Цей об’єкт є унікальними. Пилорама працювала за рахунок енергії води і після відновлення стане додатковим стимулом для туристів, які під час відпочинку матимуть можливість познайомитися з історією Карпатського краю. Водяна пилорама із млином та кузнею, на переконання очільника Східницької громади, є яскравим свідченням того, що рекреаційна зона Карпат здатна зацікавити потенційного туриста не лише багатою природою та вражаючими краєвидами. За висловом Івана Піляка, пейзажну світлину на фоні Карпатських гір можна зробити будь-де. Тому ми повинні подбати про відкриття нових локацій, що своєю історичною цінністю, оригінальністю та неповторністю здатні привабити туриста, а вже потім – на їх базі створювати туристичні маршрути, які дозволили би задовольнити широкий спектр побажань мандрівників.

Для розвитку східницької громади, – відзначив селищний голова Східниці, – цінні будь-які тісні контакти із людьми, що живуть в інших соціально-економічних та культурних умовах. Це серйозний стимул для розвитку як самої громади, так і кожної окремої особистості, адже кожен контакт з іноземцями стимулює наших людей до вивчення мови, культури та історії інших народів, дає змогу почерпнути щось цікаве з практики їхнього життя та спробувати це імплементувати у життя селища.

Ми, – зазначив Іван Піляк, – постійно прагнемо подібні контакти налагоджувати та розвивати. Офіційні делегації наших європейських партнерів присутні під час святкування Дня курорту Східниці, а делегацію східничан завжди раді бачити на урочистостях, які вони відзначають у себе. Водночас ми ніколи не приховували, що в рамках тісної співпраці із громадами країн Європейського Союзу Східниця прагне вийти на реалізацію взаємовигідних культурних чи інфраструктурних грантових проектів.

Практика співпраці Східниці, – наголосив у своїй розповіді очільник Східницької громади, – говорить про те, що реалізації спільних проектів у рамках транскордонного співробітництва за програмою «Польща – Білорусь – Україна» – це реальна перспектива не тільки залучати додатковий фінансовий ресурс для розвитку інфраструктури курорту, але й додаткова можливість для селищної громади відчувати себе складовою частиною великого європейського простору, успішність якого визначається доцільністю та правильністю управлінських рішень, наполегливістю та працелюбністю кожного громадянина. Ми повинні поглиблювати цю співпрацю, залучати до взаємовигідних контактів приватний бізнес, представників молодіжного середовища, вибудовувати громадський простір таким чином, щоб об’єднати людей навколо питань розвитку курорту, дати можливість взаємодіяти, думати про написання та реалізацію нових інфраструктурних проектів, які будуть робити Східницьку громаду кращою, а життя людей багатшим та комфортнішим.

Голови територіальних громад Львівської області під час пішої екскурсії селищем

Під час візиту до Східниці виконавчий директор Асоціації Василь Абаімов нагородив голову Східницької селищної ради Івана Піляка Почесною відзнакою Асоціації міст України за високі досягнення у розвитку курорту.

На завершення заходу голови 16-ти новостворених територіальних громад Львівщини мали можливість на власні очі побачити історико-культурні та туристичні об’єкти Східницької громади.

Петро МАГУР

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *