Профілактика кишкових інфекційних захворювань

З настанням літнього сезону зростає ймовірність інфікування збудниками кишкових інфекцій, для яких характерна літня сезонність. Найбільша кількість випадків захворювань на  території, м.Борислава реєструється з травня по жовтень місяці, пік захворюваності припадає на червень, липень та серпень місяці.

Кишкові інфекції – це ціла група заразних захворювань, які в першу чергу ушкоджують травний тракт. Кишкові інфекції можуть викликати як віруси так і бактерії.

До гострих кишкових захворювань відносяться дизентерія, сальмонельоз, черевний тиф, паратифи, вірусний гепатит «А», ієрсеніоз, холера, ботулізм, харчові токсикоінфекції та ін.

Для всіх цих інфекцій характерне проникнення збудників інфекцій через рот та активне розмноження у кишково-шлунковому тракті. Збудниками кишкових інфекцій можуть бути бактерії (сальмонельоз, черевний тиф, холера), їх токсини (ботулізм), а також віруси (ентеровірус, ротавірус) і т.д.

Більщість збудників доволі живучі. Бактерії, що викликають дизентерію живуть поза організмом 35 днів, у молоці живуть і розмножуються до 6 діб.

Сальмонели в холодній стоячій воді можуть зберігатися до 3 місяців, у водопровідній – до року, а у кімнатному поросі – до кількох років. У замороженому м”ясі зберігаються протягом 2-3 років, а при температурі +5-8 градусів С в холодильнику можуть активно розмножуватися.

Більшість бактерій гине через годину, а при кип»ятінні моментально. Віруси більш стійкі. Можуть зберігати життєдіяльність від 10-15 днів до 1 місяця, у фекаліях до 7 місяців. При температурі 60 градусів С гинуть через 3-4 години, при кип”ятінні через 10-15 хвилин.

Більш настороженим потрібно в теплу пору року.

Захворіти на гостре кишкове захворювання можна і в зимку і в літку. Єдина різниця: у холодну пору більш активізуються віруси, а у теплу – бактерії (коли спекотно продукти швидко псуються – створюються сприятливі умови для розмноження збудника).

Факторами передачі є неякісна питна вода, харчові продукти, забруднені під час заготівлі, зберігання або кулінарної обробки (молоко, м»ясо, яйця від хворих тварин). Найнебезпечніші  – продукти придбані на ринках, особливо стихійних, де відсутні необхідні санітарно-гігієнічні умови, не здійснюється належний контроль за якістю та походження продуктів.

Інфікуватися можна, якщо скупатися в забрудненій водоймі чи водоймі зі стоячою водою.

Інкубаційний період триває від 10 годин до 7 днів, але найчастіше 1-2 дні.

Основні клінічні ознаки кишкових захворювань: здуття та біль в животі, нудота, блювання, пронос, підвищена температура тіла.

Збудники кишкових інфекцій проникають до організму людини через рот з водою, їжею, брудними руками, а виділяється з фекальними масами (черевний тиф, паратифи, сальмонельоз, дизентерія, холера, деякі гельмінтози і т.д.).

Зараження відбувається при недотриманні правил особистої гігієни (хвороби «брудних рук»), порушенні правил  та термінів зберігання продуктів харчування, вживанні немитих овочів та фруктів, некип”яченої питної води з невідомих джерел, недостатній термічній обробці продуктів харчування (м”яса, риби, птиці, яєць, молока і т.д.), недотриманні санітарних вимог під час  приготуванні їжі. Такий  спосіб передачі збудника називається фекально-оральний (з латини «оr»-рот).

Для розвитку інфекційного захворювання необхідна наявність джерела інфекції, механізму передачі та сприйнятливого організму.

Джерело інфекції – хвора людина або тварина, які мають симптоми інфекційного захворювання та виділяють збудників цього захворювання до навколишнього середовища.

Джерелом інфекції також може бути безсимтомний носій – людина або тварина у якої відсутні клінічні прояви захворювання, але яка виділяє збудник до навколишнього середовища.

Механізм передачі інфекції – процес передачі збудників інфекцій з організму хворої людини або носія в організм здорової людини.

Слід пам”ятати, що механічними перенощиками збудників кишкових інфекцій в літній період є мухи, які на лапках переносять мільйони збудників кишкових інфекцій. Саме тому, в літній період, слід використовувати в побуті липкі стрічки, не допускати контакту мух з харчовими продуктами та відходами харчових продуктів, утримувати в чистоті надвірні туалети і т.д.

  Слід зазначити, що найбільш уразливим до кишкових інфекцій є дитяче населення, зокрема діти у віковій групі до17 років.

Основні заходи профілактики кишкових інфекцій:

Дотримуйтесь правил особистої гігієни.

Частіше ретельно мити руки з милом, особливо як повертаєтеся з вулиці, після поїздки в громадському транспорті, обов”язково після відвідування туалету та перед прийомом їжі.

 Пити лише переварену воду або питну бутильовану. Не пити сирої води з колодязів і відкритих водойм – може бути забрудненою, містити збудників кишкових інфекцій.

Купатися лише у визначених для цього місцях.

Овочі, фрукти і ягоди ретельно мити перед вживанням, обдавати кип”ятком.

Коли готуєте готові холодні і гарячі страви в домашніх умовах дотримуйтесь правил особистої гігієни.

Стежити за термінами  придатності продуктів (особливо тих, які швидко псуються).

Сирі продукти і готову їжу зберігати окремо.

Для обробки сирих і варених продуктів використовувати окремі дошки і ножі.

Ретельно смажити і варити продукти (м”ясо, птицю, яйця).

Тримати в чистоті іграшки, якими користуються діти.

Дотримуватися чистоти на кухні, не нагромаджувати сміття та харчові продукти, не допукати появи мух та тарганів.

Не давати дітям пити сире молоко та їсти сирі яйця. Використовувати для приготування їжі лише свіжі продукти.

Не купувати продукти на стихійних ринках у незнайомих людей.

При перших проявах кишкового інфекційного захворюваня негайно звернутися до лікаря, не займатися самолікуванням.

Будьте здорові! 

Галина ГЕРМАН, лікар-епідеміолог  Бориславського відділу ДУ «ЛОЦКПХ МОЗ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *